top of page

ludzie

Jesteśmy grupą mieszkańców z Nadpopradzia, która od ponad 10 lat działa nieformalnie w regionie.

Wywodzimy się z różnych środowisk, mamy różne doświadczenia życiowe i zawodowe, ale łączy nas miłość do regionu i troska o jego dziedzictwo kulturowe.

                Od lat aktywnie działamy na rzecz:    

                                 -  rozwoju kultury ludowej i pasterstwa, które jest jej bazą,

                                 -  zachowania  tożsamości kulturowej  mieszkańców w odniesieniu do współczesności,

                                 -  budowania  świadomości kulturową nowych pokoleń.


Monika B. Florek

DSC09233 (2).JPG

Urszula Lis

góralki1.jpg

Agnieszka Fiedor

IMG_0392.JPG

Monika Blanka Florek z wykształcenia filozof, plastyk i instruktor folkloru, z zamiłowania muzykant, hodowca czarnych owiec i białych owczarków podhalańskich, działacz społeczny. Pierwszy koordynator (1997-2000) Ogólnopolskich Spotkań Młodzieży „Lednica 2000”, kierowała budową Kościoła w Ośrodku Akademickim na Jamnej. Regionalistka zaangażowana w naukowe badania i propagowanie nadpopradzkiego folkloru w jego autentycznej, niescenicznej formie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzic-twa Narodowego. Szara eminencja sądeckiej grupy pasterskiej. Prowadzi bloga: 

http://nadpopradzcy.blogspot.com

Urszula Lis - góralka po mężu, chrześcijanka z przeznaczenia i wyboru, z wykształcenia socjolog. Zawodowo od ponad 20 lat zajmuje się marketingiem, public relations oraz organizacją konferencji i eventów. Zawodowe doświadczenie zdobyła  w mediach: dziennik gospodarczy "Puls Biznesu", dziennik "Gazeta Prawna", "Forbes", "Manager Magazine" i dziennik "Rzeczpospolita". Organizowała szereg konferencji z udziałem zagranicznych gości specjalnych m.in.: Rudolph  Giuliani (legendarny burmistrz Nowego Jorku), Joseph Stiglitz (amerykański ekonomista, laureat Nagrody Banku), Madeleine  Albright (amery-kańska polityk, sekretarz stanu za czasów prezydentury Billa Clintona), Al Gore wiceprezydent U.S.A za kadencji  Billa Clintona).

Obecnie prowadzi agencję Public Relations.  

Agnieszka Fiedor - miłośniczka folkloru i gwary górali nadpopradzkich, współ-organizatorka konferencji pasterskiej. Uczestniczka wielu konkursów poezji gwarowej, w 2013 roku wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Religijnym w Ludzmierzu w kategorii gwara, za wiersz pt. "Piyrso komunia". Basistka w ka-peli "Piyrogi Łomnicońskie", wspoł-zalozycielka lokalnego radia "Łomnica". Podejmuje działania na rzecz promocji wsi. Specjalistka w gotowaniu regionalnej potrawy: pierogów lomniconskich. 
Obecnie zajmuje się zbieraniem słówek gwarowych w swojej okolicy.
Poza tym mama sześciorga dzieci.

Bernadetta Bołoz

Sabina

Kowalska -Sztuczka

Maciej Jeżowski

sabina.jpg

Bernadetta Bołoz, leśna "babka" z Łomnicy, żaden leśniczy nie zna tak nadpopradzkich lasów jak ona. Pierwszy raz do pracy przy składaniu gałęzi poszła mając 8 lat, od tego czasu rytm jej życia wyznacza nadpopradzka przyroda. Sadzenie na wiosnę, pielęgnacja młodnika w lecie i czyszczenie lasu w zimie. Tak od prawie 60 lat.  Teraz chodząc po lesie opowiada, że wycinają jej drzewa, te które ona sadziła. Niezgłębiona skarbnica wiedzy o kulturze nadpopradzkich górali. Zawsze chętna do pomocy innym, pełna radości i humoru mimo niełatwego życia. 

Przemysław Lis

przemek.jpg

Przemysław Lis - łomnicoński góral od pokoleń, mąż jednej żony i ojciec dwóch synów, nauczyciel muzyki i sztuki. Kocha góry, narciarstwo  i grę na instrumentach ludowych. Autor wielu utworów o charakterze ludowym m.in.: "Hej baco, baco". Od lat promuje kulturę Czarnych Górali wśród lokalnej młodzieży. Współtworzył kapelę "Piyrogi łomnicońskie", założył "Kapelę podwórkową", w której grali uczniowie szkoły w Łomnicy-Zdroju. Inicjator konkursów dla młodzieży m.in. Wielkiej bitwy międzyszkolnej street art'u pt. TO NAS WYRÓŻNIA.

bottom of page