top of page
KAPELUSZE WYBRANE stryt rgb.png
ł22.JPG

 W nadpopradzkiej gwarze (nie tylko) strycić się to tyle co się spotkać, zejść, a śtryt to spotkanie. I tak już od 2012 spotykają się górale i letniki, a przede wszystkim owczarze z różnych okazji. Czasem na festynie, na którym można posłuchać pasterskiej muzyki, spróbować syra czy oscypka, przyglądnąć się różnym nadpopradzkim śpasom: jak się babę w parycie nosi, kręci powrósła ze siana, pucy oscypki, czy strzyże owce. A czasem strycoma sie by porozmawiać o owczarskich problemach, poszukać rozwiązań dla nich i porozmawiać w węższym pasterskim gronie.                   

Bo to u nos- słynnom „Śtrycie”

Baby nosi sie w parycie

Tu se pojys i popijes

I uciechy to uzyjes

Teroz cepry i letnicy

Jadom na „Śtryt” do Łomnicy!!!!!

kółeczko akademia.jpg

śtryt A.D 2012 Łomnica Zdrój 

Pierwszy śtryt pasterski pojawił się ze dziwienia, zdziwienia tym , że wśród górali nadpopradzkich żywe są tradycje owczarskie, a nie ma żadnej imprezy która do pasterstwa nawiązuje. Na pierwszym śtrycie stryciło się blisko 1000 osób, to nas zmobilizowało do dalszego działania.

kółeczko akademia.jpg

śtryt A.D 2013 Łomnica Zdrój 

2 sierpnia nadpopradzcy górale strycili się z idącym z Redykiem Karpackim w Łomnicy Zdroju na „Śtrycie u nadpopradzkich pastyrzy”. Na to pasterskie spotkanie mieszkańców i letników trombitą zwołał regionalista Edward Grucela. Zaraz po tym na scenie rozpoczął się konkurs gry na instrumentach pasterskich „Wałasi ojce nasi”, a w plenerze pokazy pracy  pasterskiej i blok zabaw i gier skierowany specjalnie do dzieci i młodszej młodzieży. Strytowi towarzyszył Nadpopradzki Jarmark na którym artyści ludowi prezentowali swój dorobek twórczy. Można było również popróbować  smacznej,  właściwej dla regionu górskiego żywności, która zwykle opiera się produktach gospodarki pasterskiej.  W jarmarku wezieli udział rzemieśnicy wytwarzający instrumenty ludowe okaryny gliniane i rogowe, fujarki i fujary, wrzescoki i inne instrumenty pasterskie. Przez cały czas łomniconski baca Władysław Szwala ze swoimi juhasami wprowadzał w tajniki owczarstwa.  Towarzystwo Miłośników Piwnicznej,  pod namiotem zorganizowało małe muzeum narzędzi pasterskich. Odbyło się też "Mocówanie wsi nadpopradzkich"  o „złotego baraniego roga”, nagrodę starosty nowsądeckiego wysokości 1 tys. złotych wywalczyli mieszkańcy Młodowa i Głębokiego.  Do konkurstu stanęli też duchowni w konkursie „Dobrego Pasterza” czyli wyścigu z owcą na ramionach. W Łomnicy śtryciuły się też zespoły i kapele folklorystyczne „Dolina Popradu”, „Błankowiany”, „Dzieci Łomnicy”, zagrali też gospodarze kapela „Piyrogi Łomnicońskie”.  Po wszystkim przy watrze pasterskiej do białego rana można było pośpiewać i pohulać góralskie tańce.

kółeczko akademia.jpg

śtryt A.D 2015 Piwniczna Zdrój 

Śtryt na św. Mikołaja nawiązał do dawnej tradycji, gdy 6 grudnia owczarze przynosili do kościoła w darze runo owcze.  Po sumie kobiety brały wełnę przędły i plotły z nich skarpetki, albo tkały sukno dla ubogich lub na potrzeby kościoła.  Dlatego w 2015 r. strycili się pasterze w kościele w Piwnicznej. Wówczas to dokonali aktu zawierzenia św. Mikołajowi patronowi owczarzy i wilków.  Akt zawierzenia napisany przez Wandę Łomnicką-Dulak w imieniu wszystkich owczarzy przeczytała Barbara Szwala, córka łomniczańskiego bacy. 

stryt plakat.jpg
zawierzenie owczarzy.jpg
IMG_3427.JPG
IMG_3440.JPG
IMG_3431.JPG
kółeczko akademia.jpg

śtryt A.D 2016 Obidza - Piwniczna

Obidza - to, wysoko położony (ponad 900 m n.p.m.) przysiółek Piwnicznej, na turystycznym szlaku do Szczawnicy. 25 i 26 czerwca na Obidzy odbył się kolejny Śtryt Pasterski, tym razem w ramach projektu "Święto Karpat". Była to impreza edukacyjno - rekreacyjna poświęcona karpackim zwyczajom Nocy Świętojańskiej oraz popularyzacji, zwłaszcza wśród młodzieży, umiejętności gry na trombitach i innych instrumentach pasterskich. W starej chałupie krytej jeszcze gontem na czterospadowym dachu zorganizowana została wystawa przypominająca postać Edwarda Gruceli, zmarłego w maju 2015 r. artysty, muzyka i rzeźbiarza, twórcy piwniczańskiego zespołu "Dolina Popradu". Na Obidzę można było dotrzeć z własnym namiotem, aby całą noc pohulać do muzyki granej przez żywiecką kapelę "Dudy Skrzypce", a  w niedziele 26.06. o godz. 9.00 . zasiąść do pasterskiego śniadania na trawie, w towarzystwie czarnych owiec.