top of page
nagłówek RYTMY ZIEMI.jpg

 

 

 

 

 

 

6-10 czerwiec 2012

Łomnica Zdrój / Piwniczna Zdrój / Wierchomla

 

 

kółeczko prostokąt bez_tła.png
Warsztaty prowadził Dariusz Terefenko. Profesor jazzu i teorii muzyki w renomowanym konserwatorium muzycznym Eastman School of Music, Rochester, USA. Występuje z koncertami solowymi, klasami mistrzowskimi, oraz warsztatami muzycznymi w  Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Europie.
darek.jpg

PROGRAM WARSZTATÓW JAZZOWO – FOLKOWYCH:

  1. Zajęcia praktyczne

  • Zajęcia praktyczne z różnych stylów improwizacji: tradycja  bluesowa, rytmika karaibska, muzyka brazylijska, folklor  góralsko -  łemkowski. Rozpoznawanie różnic pomiędzy rytmikami  i nauka  poszczególnych rytmik

  • Zajęcia praktyczne w grupach combo

  • Indywidualne konsultacje

  • Jam session w tradycjach folkowych (spotkania z kapelą ludową )

 

   2.  Zajęcia teoretyczne

  • Zajęcia ogólnohistoryczne z różnych tradycji

  • Teoria muzyki  i improwizacj

   3. Blok metodyczno- dydaktycznydla nauczycieli średnich szkół muzycznych (zajęcia będą realizowane przy minimalnej grupie 5 osób)

  • Metodyka improwizacji

  • Nauka aranżacji na małe zespoły/aranżacja instrumentalna na małe zespoły

  • Prowadzenie zajęć  interpretacyjnych muzyki jazzowo – folkowej 

W długi weekend czerwcowy w Łomnicy Zdroju rozbrzmiewał jazz i folk. Wszystko za sprawą warsztatów Rytmy ziemi, które zorganizowała kapela ludowa Piyrogi łomnicońskie. Prowadził je Dariusz Terefenko, profesor jazzu i teorii muzyki na renomowanej akademii muzycznej Eastman School of Music w USA i niewątpliwie to jego talent muzyczny oraz świetne podejście pedagogiczne spowodowały, że finałowy koncert, który odbył się w schronisku na Wierchomli, był niesamowitym przeżyciem zarówno dla publiczności jak i uczestników warsztatów. Ale wróćmy do początku Inicjatywa organizacji warsztatów jazzowych w naszym regionie była pomysłem Darka Terefenko, który zachwycony pięknem Beskidu Sądeckiego i sercem ludzi mieszkających na łomnicońskich wiyrchach, postanowił podzielić się tym co posiada czyli swoim talentem. Pomysł organizacji warsztatów powstał już kilka lat temu. Żył jeszcze wtedy Leon z Mrózkówki, którego serdeczność i otwartość na ludzi urzekły Darka. I właśnie dlatego koncert finałowy na Wierchomli był dedykowany również pamięci Leona. Połączenie jazzu i folku nie było też przypadkowe. Jazz również ma swoje korzenie w muzyce ludowej tylko wywodzącej się z innego kontynentu - mówi Darek Terefenko - góralska muzyka jest świetną bazą do improwizacji jazzowych. W warsztatach wzięło udział 16 muzyków z różnych części Polski a nawet Europy. Cztery dni ćwiczeń zaowocowały niezwykle klimatycznym koncertem w schronisku na Wierchomli 900 metrów n.p.m. Soczysta zieleń i zamglone góry widoczne z werandy, na której odbywał się koncert, stworzyły niepowtarzalną atmosferę, w której rozbrzmiewał jazz i muzyka ludowa w wykonaniu kapeli Piyrogi łomnicońskie z Łomnicy Zdroju i Szumiąca woda z Rytra pod kierunkiem muzyka i etnografa Piotra Kuliga. Uczestnicy warsztatów wykonali również kilka utworów ludowych w aranżacjach jazzowych. Szczególnie zachwyciła gości ciekawa interpretacja Pod jaworom. Koncert zakończyło mistrzowskie wykonanie ludowej pieśni ze zbiorów Kolberga Górolu, górolu przez Piotra Kuliga, który zagrał na złóbcokach, wzbogacone jazzową improwizacją Darka Terefenko. - Opinie uczestników warsztatów oraz odbiór publiczności, która brała udział w jam session w Pijalni w Piwnicznej  i słuchała koncertu w Wierchomli pokazują, że inicjatywa może stać się cyklicznym wydarzeniem, z którego słynąć będzie Łomnica Zdrój. Zaangażowanie Darka Terefenko jest tu największą wartością.  Owocem - niezamierzonym - warsztatów jest płyta "Rytmy ziemi"

Góralu, góralu - uczestnicy warsztatów
00:00 / 00:00

Finałowy koncert zaowocował płytą live. Tu prezentujemy utwór  zapisany wśród górali nadpopradzkich przez Oskara Kolberga   w połowie XIX w : "Góralu, góralu".

Solo na złóbcokach gra Piotr Kulig,  na  fortepianie improwizuje prof.  Dariusz Terefenko.   

okładka cd przód.jpg
okładka środek.jpg
kółeczko prostokąt bez_tła.png

informacje o warsztatach 

czarnygorol@wp.pl

tel 792 309 746

bottom of page